Class of 2021 Awards Recipients

Class of 2021 Awards Recipients

Abdulrazaq Momoh, Bachelor of Science, Petroleum Chemistry

(Summa Cum Laude)

Award for Academic Excellence—Class Valedictorian

AUN Founder’s Award for Outstanding Academic Performance

Provost/VPAA Award for Academic Excellence

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in School of Arts & Sciences

Award for Academic Distinction—best graduating student in Petroleum Chemistry

 

Maryamu Habila Usman, Bachelor of Science, Natural & Environmental Sciences

(Magna Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Natural & Environmental Sciences

 

Joan Uche Amanambu, Bachelor of Science, Communications & Multimedia Design

(Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Communications and Multimedia Design

 

Laila Atiku Abubakar, Bachelor of Science, Politics & International Studies

(University Honors)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Politics & International Studies

 

Joy Salem Jacobs, Bachelor of Science, Accounting

(Magna Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Accounting

ACCA Award for Academic Distinction

 

Mariyatu Sa’adu Gurin, Bachelor of Science, Accounting

(Magna Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Accounting

ACCA Award for Academic Distinction

 

Dillon Dike Onyemelukwe, Bachelor of Science, Finance

(Magna Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Finance

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in the School of Business & Entrepreneurship

 

Chidera Jennifer Ibe, Bachelor of Science, Entrepreneurship Management

(University Honors)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Entrepreneurship Management

Athletic Award

 

Emmanuella Affiong Etuk, Bachelor of Science, Computer Science

(University Honors)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Computer Science

 

Kauna Daniel Wadzani, Bachelor of Science, Information Systems

(University Honors)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Information Systems

 

Nyior Ternange Clement, Bachelor of Science, Software Engineering

(Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Software Engineering

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in the School of IT & Computing

 

Charles Ikenna Azubuike, Bachelor of Science, Telecommunications & Wireless Technologies

(Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Telecommunications & Wireless Technologies

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in the School of IT & Computing

 

Odinaka Bruno Okemini, Bachelor of Laws

(Magna Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student Private  & Public Law

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in the School of Law

Community Service Award

 

Imoudu Abass Oroh, Bachelor of Laws

(Cum Laude)

Award for Academic Distinction—best graduating student in Public & International Law

 

Michael Akpovona Oshogbunu, Master of Science, Information Systems

Award for Academic Distinction—best graduating student MSc, Information Systems

Award for Academic Excellence—overall best graduating student in the School of Graduate Studies

 

Mohammed Nasiru Yakubu, Doctor of Philosophy, Information Systems

Doctoral Award—first doctoral graduate

 

Muhammad Rabiu Balarabe

President’s Award for Leadership

 

Christine Vihishima, Bachelor of Laws

President’s Award for Leadership

Community Service Award

 

Emmanuel Godwin

Athletic Award